Jak mierzyć rozstaw otworów szpilek np. piasta koła

Jak mierzyć rozstaw otworów np. piasta koła, tarcza hamulcowa i felga

rozstaw otworów montażowych 4
rozstaw otworów montażowych 5
rozstaw otworów montażowych 6

Na rozstaw otworów montażowych - mocujących piasty koła, tarczy hamulcowej i felgi składają się dwie wartości. Pierwsza z nich to ilość otworów montażowych a druga to średnica (podawana w mm) okręgu przechodzącego przez środki tych otworów, np. 4x100 , gdzie 4 oznacza ilość otworów a 100 mówi o średnicy okręgu przechodzącego przez środki wszystkich otworów.
Patrząc na rysunek odstęp pomiędzy otworami łatwo zmierzyć, jeżeli jest ich parzysta liczba. Wtedy mierzy się odległość pomiędzy środkami przeciwległych otworów. Problem powstaje, gdy jest ich 3(auta francuskie) lub 5, bo odległość dwóch  przeciwległych otworów będzie nie 110 mm, a 104 mm w przypadku felgi z rozstawem 110 milimetrowym. Wynika to z tego, że te otwory nie są przeciwległe, właśnie dlatego należy wytyczyć wirtualny okrąg i odnieść się do niego, patrz rysunek.

rozstaw otworów montażowych 5

Jeśli chodzi o nieparzystą ilość otworów jest jeszcze drugi sposób pomiaru tzn można też mierzyć od środka otworu śruby odległość do środka otworu centralnego  - będzie to promień czyli połowa średnicy okręgu na którym mocowane są otwory śrub , wynik należy wtedy przemnożyć :)